Persoane la intretinere

Afla tot ce vrei sa stii despre Lista de Plata la Intretinere

Moderatori: Daniel, catalin, traianc

Persoane la intretinere

Mesajde ioana » 11 Mar 2009 16:50

Buna,

Din cand in cand am niste rude/preiteni care vin in vizita la mine, din provincie sau din strainatate, si stau mai mult.

Cat timp pot sa stea fara sa fie trecuti la intretinere?

Am un administrator foarte vigilent si care tine socoteala.....

E vreo lege, norma in acest sens?

Mersi
ioana
 
Mesaje: 8
Membru din: 02 Feb 2009 23:17

Persoane la intretinere

Sponsor

Sponsor
 

Re: Persoane la intretinere

Mesajde norad » 11 Mar 2009 20:43

ioana scrie:Buna,

Din cand in cand am niste rude/preiteni care vin in vizita la mine, din provincie sau din strainatate, si stau mai mult.

Cat timp pot sa stea fara sa fie trecuti la intretinere?

Am un administrator foarte vigilent si care tine socoteala.....

E vreo lege, norma in acest sens?

Mersi



Buna Ioana,

Poti citi in Hotararea de Guvern 1588/2007 - Norme de aplicare la Legea 230/2007, la Capitolul II, Art. 17, litera r, care zice ca o persoana este trecuta la intretinere daca locuieste mai mult de 15 zile dintr-o luna la acea adresa.

Acum nu specifica daca sunt consecutive, sau nu, dar cred ca se refera la minim 15 zile cumulat intr-o luna.

Numai bine.

Norad.
norad
 
Mesaje: 55
Membru din: 31 Ian 2009 16:17

Re: Persoane la intretinere

Mesajde ioana » 11 Mar 2009 23:10

Dar daca eu nu anunt administratorul de faptul ca ar trebui sa mai bage o persoana la intretinere pentru ca a stat mai mult de 15 zile, cum se procedeaza?

Poate administratorul sa o adauge fara sa ma instiinteze?

Cum se poate evita abuzul? Pentru ca administratorul poate sa zica.......ca i s-a parut ca au trecut 15 zile si cand colo sa fie mai putine?

Si daca persoana sta la mine 16 zile dintr-o luna si 15 zile sunt singura, intretinerea se calculeaza proportional?

Mersi
Ioana
ioana
 
Mesaje: 8
Membru din: 02 Feb 2009 23:17

Re: Persoane la intretinere

Mesajde ioana » 16 Mar 2009 11:12

Mda, m-am mai interesat si din pacate nu se poate controla tot.
Astfel abuzirle pe care le poate face administratorul pot fi rezolvate la buna intelegere, daca se poate.
ioana
 
Mesaje: 8
Membru din: 02 Feb 2009 23:17

Re: Persoane la intretinere

Mesajde Daniel » 17 Mar 2009 01:18

ioana scrie:Mda, m-am mai interesat si din pacate nu se poate controla tot.
Astfel abuzirle pe care le poate face administratorul pot fi rezolvate la buna intelegere, daca se poate.


Buna,

Situatia sta in felul urmator:
O persoana poate fi trecuta la plata intretinerii numai daca locuieste intr-un apartament mai mult de 15 zile consecutiv. In momentul in care exista un referat, o declaratie data de proprietari precum ca la apartamentul respectiv locuiesc sa zicem nu trei, ci patru persoane, acest referat trebuie semnat de cel putin trei persoane.
Daca nu sint semnaturi si sint numai vorbe, administratorul nu are voie sa treaca in lista de plata persoane in plus. In situatia de fata, petentul are dreptul sa se adreseze in scris presedintelui asociatiei cu o contestatie, la care va anexa dovada ca persoana care a fost trecuta in plus locuieste la alta adresa - o adeverinta de la asociatia de proprietari unde a platit intretinerea.
Raspunsul va trebui sa-l primeasca dupa sapte zile de la depunerea contestatiei.

Numai bine,
Daniel.
Daniel
 
Mesaje: 35
Membru din: 31 Ian 2009 15:11

Re: Persoane la intretinere

Mesajde Cristina » 27 Mar 2009 13:12

Va multumesc pt aceasta explicatie chiar si si la noi in bloc este o astfel de situatie.
Dar totusi se face putina discriminare pt ca desi unii dintre vecinii au fost "trecuti" la plata chelt doar printrun anunt telefonic , altii care sunt prieteni cu administratorul si presedintele de asos nu pot fi trecuti astfel , si in acest caz trebuie sa recurgem la metoda explicata de dvs cu semnatura de la alti 3 vecini.
Va multumesc.
Cristina
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Feb 2009 15:44

Re: Persoane la intretinere

Mesajde sacalul » 01 Noi 2009 11:50

ioana scrie:Dar daca eu nu anunt administratorul de faptul ca ar trebui sa mai bage o persoana la intretinere pentru ca a stat mai mult de 15 zile, cum se procedeaza?

Poate administratorul sa o adauge fara sa ma instiinteze?

Ioana


CERERE DE SCOATERE / INTRODUCERE
LA PLATA COTELOR DE INTRETINERE
Data: ……. / …… / ……………
Subsemnatul ( Nume / Prenume ) …………………………….……………………….
in caliate de proprietar / reprezentant al Apartamentului Nr.………, dau urmatoarea
declaratie pe propria raspundere:
1. Solicit scoaterea / introducerea la plata cotelor de intretinere fata de Asociatie a unui
numar de ……….. persoane, pentru luna ……………………………… (luna anterioara
cererii) deoarece au lipsit / locuit mai mult de 16 zile in luna calendaristica mentionata.
2. Dau aceasta declaratie pentru a fi folosita la calculul contributiei de intretinere ce-mi
revine in cadrul Asociatiei de Proprietari ………………………………………………….
Semnatura solicitant: ……………………………………..
Vecini
Subsemnatul ( Nume / Prenume ) …………………………….……………………….
in caliate de proprietar / reprezentant al Apartamentului Nr.………, in calitate de Vecin de
bloc cu Proprietarul, confirm si semnez pe propria raspundere, lipsa / sederea pe o perioada
mai mare de 16 zile a unui numar de ………. Persoane din Apartamentul Nr. ………
Dau aceasta declaratie pentru a fi folosita la calculul contributiei de intretinere ce
revine solicitantului in cadrul Asociatiei de Proprietari ………………………………………..
Semnatura vecin 1: …………………………...
Subsemnatul ( Nume / Prenume ) …………………………….……………………….
in caliate de proprietar / reprezentant al Apartamentului Nr.………, in calitate de Vecin de
bloc cu Proprietarul, confirm si semnez pe propria raspundere, lipsa / sederea pe o perioada
mai mare de 16 zile a unui numar de ………. Persoane din Apartamentul Nr. ………
Dau aceasta declaratie pentru a fi folosita la calculul contributiei de intretinere ce
revine solicitantului in cadrul Asociatiei de Proprietari ………………………………………..
Semnatura vecin 2: …………………………...
Presedinte Administrator Membrii Comitet

P.S asa cum va grabiti sa scoate de la intretinere o persoana,atunci cand este plecata din localitate,nu vi se pare corect tot asa sa procedati si invers?,mai sus am postat un tipizat de cerere de la fapr
sacalul
 
Mesaje: 15
Membru din: 01 Noi 2009 10:52

Re: Persoane la intretinere

Mesajde grasa » 08 Mar 2010 08:24

Buna ziua
Scoatera de la plata intretinerii, apei reci .....este valabila ptr cei care vin in vizita si locuiesc maxim 15 zile in aprtament sau si ptr propietari? La noi pe scara s-au scos unii propietari de la plata intretinerii (apei reci) motivind ca locuiesc 10 - 15 zile in apartament / luna. La cine se refera aceasta HG 1588/2007~ Lg. 230/2007, cap.II, art. 17, literar?
grasa
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Dec 2009 09:27

Re: Persoane la intretinere

Mesajde traianc » 08 Mar 2010 08:36

Salut,
1. Scoaterea de la intretinere se face pentru locatarii imobilului care locuiesc mai putin de 15 zile lunar; acestia pot fi in perioada de concediu, internati in spital, locuind la tara,..., care trebuie sa faca cerere in acest sens si sa dovedeasca acest lucru;
2. Pentru musafiri, locatarul va face cerere la administratie pentru a fi introdusi la intretinere, daca acestia locuiesc in imobil mai mult de 15 zile intr-o luna.
Traian
traianc
 
Mesaje: 683
Membru din: 05 Mar 2009 19:06

Re: Persoane la intretinere

Mesajde Adrian » 27 Mar 2010 10:09

Scoaterea si introducerea la plata intretinerii se face prin cerere pentru orice persoana indiferent ca este proprietar, chirias, musafir, etc.
Ca sa se evite "abuzurile administratorului", cum se exprima cineva mai sus, este bine sa o luati inaintea celorlalti si sa instiintati imediat la asociatie despre orice schimbare a numarului de persoana din locuinta si sa nu asteptati sa "va toarne" vecinii.
Modalitatea de anuntare (cu semnaturi, declaratia vecinilor, martori si alte asemenea tertipuri nespecificate in legislatie) tine de fiecare asociatie in parte, de seriozitatea oamenilor si increderea reciproca. Daca in asociatie este o continua panda si vanatoare intre vecini, administrator, membrii comitet, puteti aduce si 10 semnaturi de la vecini ca tot se va vorbi pe la colturi ca administratia inseala.
La noi lunar, in ultima saptamana, se aduce indexul apometrelor la asociatie si numarul de persoane ce au locuit in acea luna. Persoana care aduce acest formular pus la dispozitie tuturor de asociatie semneaza pentru cele declarate si este suficient. Odata la 3-4 luni administratorul sau un membru al comitetului verifica apometrele intrand in casa fiecaruia.
Avatar utilizator
Adrian
 
Mesaje: 60
Membru din: 11 Mar 2009 22:19
Locaţie: Iasi


Înapoi la Intretinerea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator