Unde se reclama presedintele asociatiei ?

Tot ce vreti sa stiti despre Presedintele Asociatiei de Proprietari

Moderatori: Daniel, catalin, traianc

Unde se reclama presedintele asociatiei ?

Mesajde Administrator » 09 Noi 2010 22:28

Buna seara,

Va scriu pentru a lauda initiativa site-ului dvs. si pentru a obtine, sper o lamurire. Locuiesc in chirie intr-un bloc in centrul capitalei, in care nu exista repartitoare pentru apa sau caldura (blocul are centrala proprie).
Problema mea este ca in timp ce eu platesc 350 de ron intretinere 3 pers/apartament de 3 camere, apartamente in care stiu sigur ca locuiesc persoane apar cu 0 locatari sau cu mai putini decat numarul real, de cele mai multe ori 1. Pentru ca refuz sa cred ca locuiesc intr-un bloc de fantome, cand am vrut sa intreb presedintele asociatiei despre aceasta problema am fost repezita si mi s-a strigat ca sunt o amarata si daca nu imi pot plati intretinerea sa plec din blocul central in care stau si ca intarzii mereu cu intretinerea (desi stau de doar o luna si acum e prima oara cand trebuie platita), de fata cu alti locatari.

As vrea sa va intreb ce este de facut in continuare pentru ca administratorul ne spune ca e problema presedintelui, iar cu acesta nu pot discuta pentru ca tipa si imi spune ca nu are de ce sa imi raspunda si sa plec din bloc. Desi toata lumea imi spune ca nu se poate face nimic, refuz sa plec capul si sa platesc pentru altii, suportand injuriile unui hot decrepit.

Multumesc si astept cu nerabdare un raspuns
O seara minunata.

Luciana.
Administrator
Administratorul site-ului

Re: Unde se reclama presedintele asociatiei ?

Mesajde traianc » 11 Noi 2010 14:14

salut,
1. Comisia de cenzori are dreptul de control asupra Comitetului executiv si deci si asupra presedintelui;
2. Primaria are un serviciu special privind relatiile cu asociatiile de proprietari si are dreptul de control si de a amenda;
Traian
traianc

Mesajde lumiana » 11 Noi 2011 14:56

Am incercat si eu sa iau legatura cu cineva din primaria de sector, dar se pare ca nu mai exista nici un departament specializat pe astfel de "probleme". Ce se poate face in acest caz?
lumiana

Mesajde traianc » 14 Noi 2011 07:55

Salut,
Plangere penala perntru abuz in functie.
Traian
traianc

Mesajde lumiana » 21 Noi 2011 09:53

Bun, si ce tip de raspundere are administratorul? Adica in cazul in care tb impusa o penalizare/amenda ... cine plateste? Administratorul ca persoana fizica sau administratorul ca angajat - adica tot asociatia de proprietari? Ce tip de penalizare poate sa-i fie impusa unui administrator "angajat" spre deosebire de un administrator "pfa"? Care tip de contract ar fi mai avantajos din acest punct de vedere? Exista vreo modalitate de a nu ajunge in justitie? Majoritatea membrilor asociatiei am vrea sa "penalizam" administratorul (de ex - cu neplata salariului pe 2 luni) pentru o cheltuiala nejustificata finalizata cu executia proasta din punct de vedere tehnic si mai ales fara acordul nostru. Se poate? Care ar fi pasii de urmat?
multumesc
lumiana

Mesajde traianc » 28 Noi 2011 11:15

Salut,
Un angajat poate fi penalizat numai in acord cu Codul muncii; in caza contrar da in judecata angajatorul, adica asociatia, si daca nu s-a respectat codul muncii va castiga.
Traian
traianc

Mesajde ciprian2511 » 25 Apr 2012 08:41

Daca ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi utile in legatura cu hotii care conduc asociatiile de locatari si aici ma refer la Presedinte, Administrator ...etc.
Se pare ca pe acesti hoti ca altfel nu ii poti , nu ii poate verifica nimeni ... daca locatari sunt prosti sau sunt foarte ocupati cu serviciul ( marea majoritate pleaca la 7 dimineata la munca si vin seara) .
Dupa 2 luni mi=am dat seama de hotiile celor care conduc asociatia si m-am gandit sa solicit niste informatii de genul :
-anul constructiei blocului
-salariile (presedintelui, femeii de serviciu, instalator...) ** administratorul are salariu de 30 milioane pt 2 scari - bloc cu 7 etaje
-copie dupa contractele cu prestatorii de servicii
-copie dupa procesul verbal de la ultima adunare generala --- asta cica nu s=a mai facut de ani buni din spusele vecinilor

Am cerut niste informatii de bun simt....

DESI MI-A SEMNAT DE PRIMIRE PRESEDINTELE ASOCIATIEI ACESTA REFUZA SA-MI RASPUNA LA PETITIE
AM FACUT SESIZARE SI LA PRIMARIE ..DAR CRED CA NU OBTIN NIMIC NICI DE AICI

unde sa mai fac sesizare????????????????
ciprian2511

Mesajde traianc » 26 Apr 2012 05:58

Salut,
Politia sau procuratura pot fi sesizate pentru abuz in functie.
Traian
traianc

Mesajde lumiana » 21 Feb 2013 21:36

Bun, si pentru reclamatie de abuz ce tip de acte doveditoare trebuie anexate?
lumiana

Mesajde traianc » 23 Feb 2013 07:42

Salut,
Cererile neonorate, in conditiile in care legea il obliga sa va raspunda.
Traian
traianc

Înapoi la Presedintele Asociatiei